Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8441
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    5/2018 - listopad

5/2018 - listopad

Editorial

Kdo má kapacity, vyhraje

Dlouho nevládl na železničním trhu takový optimismus jako ve druhé polovině letošního roku. Ačkoliv se příliš nestavělo a řada firem neměla do čeho píchnout, je cítit, že konečně přichází doba stabilního stavebního boomu. Předvojem se stali projektanti, jejichž kapacity praskají ve švech. Vyprodáno mají obchodníci s materiály, kteří šponují ceny. A solidně naceněnými zakázkami se pomalu naplňují i kapacity velkých stavebních firem. I ty se buď chystají zdražovat, nebo už zdárně „zdražují“ – no zdražují, spíše vyrovnávají ztráty z minulých let.

Stavaři si v posledních letech prošli krušnými zkouškami, kdy museli pekelně zvažovat, jaké kapacity si zachovat a zda má smysl investovat do personálu i strojů. Spousta šikovných lidí utekla kvůli krizi do automobilového průmyslu a už se asi nikdy nevrátí. Stavební společnosti musely jít často do cíleně ztrátových zakázek, aby udržely klíčové lidi, což řada z nich potvrzuje i v rozhovorech v aktuálním čísle Silnic železnic. Asi není na trhu větší stavební firma, která by neměla v portfoliu kostlivce, u kterého se pouze modlí, aby se kosa nezasekla do výsledovky příliš hluboko. Umění podnikání je ale v dlouhodobém plánování, pokud to tedy podmínky umožní. Miliónové ztráty se do jisté výše dají sanovat, ztráty kapacit jsou ale v dnešní situaci kritické.

Ve chvíli, kdy se hledá každá ruka a noha ochotná ve stavebnictví pracovat, bude vítězem každý, komu se podařilo udržet šikovné týmy lidí a může je rychle nasadit. Vypsané stavby na železnici i dlouhodobé investiční plány státu ukazují, že by se sázka na udržení kapacit měla stavebním firmám vyplatit. Kdo je udržel, stane se vítězem přicházejícího stavebního boomu.

Zajímavé čtení Vám přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor

Obsah

Rozhovor

Železniční stavby

Kolejový průmysl

Zajímavosti z oboru

Předplatné

Časopis SILNICE ŽELEZNICE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Google
Zavřít [x]