Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8441
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    3/2018 - srpen

3/2018 - srpen

Editorial

O vyvlastňování

Poslanecká sněmovna schválila s drtivou podporou zákon o urychlení dopravní infrastruktury, zvaný též jako „vyvlastňovací zákon“. Je ironií osudu, že prošel zrovna v době, kdy se nová vláda definitivně opřela o hlasy komunistických poslanců, kteří mají historicky s vyvlastňováním bohaté zkušenosti. V tomto konkrétním případě však jde jednoznačně o posun k lepšímu. Příprava klíčových liniových staveb je u nás v posledních dekádách zoufale pomalá, rozhodování úřadů roztříštěné a alibistické a výkup pozemků bez pořádné strategie, která by uspokojila jak vlastníka půdy, tak umožnila státu co nejrychleji stavět.

Je dobře, že vyvlastňovací právo je v zákoně omezené na několik vyjmenovaných klíčových staveb. Osobní vlastnictví je tak důležitou hodnotou svobodného, demokratického státu, že je třeba být s jeho narušováním velmi opatrný. Zároveň se ale legislativní džungle nemůže stát nástrojem jednotlivců – vyděračů, spekulantů, kmotrů…, nechť si laskavý čtenář doplní dle svého – a stát musí mít nástroje, jak prosadit své strategické zájmy, drží-li se v mantinelech práva a rozumných náhrad.

V čísle, které právě držíte v rukou, jsme se snažili detailněji rozebrat aktuální stav a rozvoj liniových staveb v Jihočeském kraji. Právě jižní Čechy jsou jedním z krajů, které čekají desítky let na pořádnou infrastrukturu. Soudě podle horečné aktivity se snad začíná blýskat na lepší časy. Snad k tomu pomůže i rozumně využívaný „vyvlastňovací zákon“.

Pěkný zbytek léta přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor

Obsah

Rozhovor

Jihočeský kraj

Zajímavosti z oboru

Stavební stroje a zařízení

Obalovny a lomy

Předplatné

Časopis SILNICE ŽELEZNICE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Google

Časopis KONSTRUKCE

Termodifuzní zinkování

Termodifuzní zinkování

Zavřít [x]