Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8441
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    4/2017 - říjen

4/2017 - říjen

Editorial

Dálniční vzmach i zmar

Když jsme jeli před čtyřmi lety poprvé autem z Prahy do Gdaňsku, vybírali jsme mezi strašidelnou cestou přes centrální Polsko nebo ještě šílenější podél pobřeží Baltského moře. Už jen představa, že se musí do Gdaňsku přes Berlín, zní dost absurdně. Čtrnáct hodin tam, třináct zpátky a překousnutý jazyk z vymletých cest. Za čtyři roky se podařilo Polákům vystavět dálniční síť, kterou jim můžeme jen tiše závidět. S výjimkou jednoho úseku (ano, kupodivu přes českou hranici) všude luxusní čtyřproudovka, kde je sice zatáčka za odměnu, ale cesta se dá zvládnout za osm až devět hodin.

I v Česku se pomalu hýbou ledy a po letech stagnace se rozjíždí výstavba řady silničních a dálničních úseků (přehled těch největších otiskujeme na straně 22). A několik z hotových či načatých představujeme i v aktuálním čísle. Je však frustrující jen pomyslet, kolik času se promrhalo. Kupříkladu Sudop Praha koordinuje dostavbu dálnice D7 z Prahy do Chomutova, jejíž příprava se kvůli Vítu Bártovi (budiž navždy „proklet“ všemi stavaři) zastavila v roce 2010 a obnovila až o pět let později. Vzhledem k tomu, že má být dálnice hotová v roce 2023, při původních termínech už jsme po ní mohli příští rok jezdit. Inu, česká realita.

A propos Vít Bárta. K němu má velmi osobitý vztah vládce Eurovie Martin Borovka. Otevřený rozhovor s mužem, který načal v čele firmy druhé desetiletí, rozhodně stojí za přečtení. Pokračujeme tím v lehce netradičním představování kapitánů českého stavebnictví.

Inspirativní čtení přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor

Obsah

Rozhovor

Silniční stavby

Mosty

Doprava

Zajímavosti z oboru

Předplatné

Časopis SILNICE ŽELEZNICE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Zavřít [x]