Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8441
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    3/2017 - červenec

3/2017 - červenec

Editorial

Polské memento

Jako již tradičně se v trojce Silnic železnic věnujeme zahraničním stavbám. Svým objemem je výjimečná především stavba rychlostní komunikace R7 v Polsku, která spojuje od západu na východ Hamburk s Rigou a od jihu na sever Oděsu s Gdaňskem. Metrostavu se podařilo trpělivou a dlouhodobou prací zlomit polské investory (a jejich extrémně tvrdé podmínky) a najít svoji „zlatou žílu“. Přinášíme první odbornou ochutnávku z výstavby u Gdaňsku a na podzim nás bude přímo na místě zajímat, jak si stavaři poradili s velmi těžkými geologickými podmínkami.

Rád bych ale vypíchl ještě jeden „polský“ text, který je věnován právním aspektům polského stavebnictví. Polští veřejní zadavatelé se poslední léta nedívali na stavební firmy jako na normální podnikatelské subjekty, ale jako na zloděje, které je třeba za každou cenu oškubat. Článek paní Kaiserové krásně ilustruje, jak se pomalu mění přístup polských úřadů a může být mementem i pro české investory. V kostce: Polsko (snad) ustupuje od soutěžení jen na cenu, snaží se jít cestou racionální dohody investora se zhotoviteli a pomalu vytlačuje firmy, které staví jen subdodavatelsky. Vydělat na tom můžou všichni. Kvalitní stavaři, chytří zadavatelé i spokojení občané. Text, který rozhodně stojí za přečtení.

A pokračujeme i v tematickém pokrývání BIM. Tentokrát z první asfaltové pokládky v České republice a tunelu Rastatt na železniční trati z Karlsruhe do Bazileje.

Dobré čtení přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor

Obsah

Rozhovor

České projekty v zahraničí

Zajímavosti z oboru

Obalovny a lomy

Stavební stroje a zařízení

Předplatné

Časopis SILNICE ŽELEZNICE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Zavřít [x]