Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8441
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    1/2017 - duben

1/2017 - duben

Editorial

BIM, BIM, BIM

Mamutí a v poslední době hodně diskutovaná digitalizace stavebnictví se konečně dostala až na vládu. Kabinet v listopadu rozhodl, že zavádění informačního modelování staveb je žádoucí a v podstatě pověřila SFDI, aby navrhl zavedení BIM (Building Information Modeling) „do přípravy, realizace a správy dopravní infrastruktury v ČR“. SFDI tak založilo pracovní skupinu, která hledá způsoby, jak nejefektivněji digitalizace dosáhnout.

Záměr je to bohulibý a do budoucna může výrazně zjednodušit a zkvalitnit práci investorů i zhotovitelů. Koneckonců funguje už v řadě zemí Evropy a světa. Aktuálně nás ale zajímalo, co vše si máme pod BIM „made in Česko“ představit. A hlavně co si pod ním představuje stát. I proto jsme se rozhodli věnovat modelování rozsáhlejší prostor a chceme se mu věnovat i v budoucnosti. Snad se podaří nastartovat rozsáhlejší odborná diskuze k možnostem, ale i limitům, které může BIM v prostředí českého stavebnictví mít.

Kromě BIMU bych vás chtěl upozornit ještě na zajímavé rozhovory, kterých se dostalo do čísla hned několik. A stojí za přečtení. Michal Jurka ještě neoslavil 40 a už stojí v čele Skansky. Na náš časopis lehce netradiční rozhovor můžete číst hned v úvodu čísla. Proč má jeden rád Turky a druhý je v uvozovkách příliš nemusí? Dočtete se v rozsáhlých rozhovorech s jedním z lídrů Hochtiefu Tomášem Korandou a s Václavem Soukupem, který řídí veškeré zahraniční podnikání skupiny Metrostav. A určitě nevynechejte profil generálního ředitele AŽD Praha Zdeňka Chrdleho, ve kterém se dozvíte, jak může stará čítanka ovlivnit byznys jedné z největších českých technologických firem.

Kvalitní čtení přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor

Obsah

Rozhovor

Výstavba D8

Mosty

BIM – informační modelování staveb

Železniční stavby

Zajímavosti z oboru

Předplatné

Časopis SILNICE ŽELEZNICE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Google
Zavřít [x]